Jak latem dbać o higienę intymną?
Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
2018-05-28 17:37:20
Autor zdjęcia/źródło:
@ mat. promocyjne
Wakacje to czas, w którym rośnie ryzyko złapania infekcji zarówno ze strony układu moczowego, jak i pochwy. Tego rodzaju zakażeniom sprzyjają upały, korzystanie z publicznych toalet, kąpiel w basenie lub naturalnych akwenach. Zakażenia można jednak uniknąć, przestrzegając kilku prostych reguł. Warto się do nich dostosować, by intymne problemy nie zatruły wyczekiwanego odpoczynku.
Kiedy mówimy o higienie intymnej, mamy na myśli mycie zewnętrznych narządów płciowych. Pochwa (jej wnętrze) ma zdolność do samooczyszczania. W zdrowej wydzielinie pochwowej znajdują się bowiem bakterie kwasu mlekowego, które chronią narządy płciowe przed zakażeniem patogenami. Ta krucha równowaga może być zaburzona, gdy wniknie zbyt wiele szkodliwych drobnoustrojów, np. z okolic odbytu. Dlatego tak ważna jest kolejność podmywania się: płyn do higieny intymnej rozprowadzamy od przodu do tyłu i spłukujemy go w tym samym kierunku. To podstawowa zasada i punkt wyjścia do innych higienicznych nawyków, które pozwolą nam uniknąć intymnych zakażeń.
10 zasad, które pozwolą ci uniknąć przykrych niespodzianek
- Myj okolice intymne dwa razy dzienne. W uzasadnionych przypadkach – miesiączka, kąpiel w basenie czy jeziorze, ponadstandardowe spocenie się – częściej.
- Nie używaj zwykłych mydeł, bo działają silnie alkalizująco, zmieniając w ten sposób pH narządów płciowych na bardziej sprzyjające zakażeniom. Mydła zawierają również agresywne składniki myjące oraz zapachowe, które mogą podrażniać i nadmiernie wysuszać delikatną błonę śluzową.
- Stosuj żel lub płyn do higieny intymnej. Tego rodzaju preparaty biorą pod uwagę specyfikę bakteriologiczną okolic intymnych. Zawierają składniki nawilżające błonę śluzową narządów płciowych (bo przesuszona jest bardziej narażona na mikrourazy, które stają się „wrotami” dla patogenów), łagodzące ewentualne podrażnienia oraz kwas mlekowy – lekko zakwaszający pH narządów płciowych, dzięki czemu obszary te są odporniejsze na działanie szkodliwych drobnoustrojów. Co ważne: producenci kosmetyków do higieny intymnej nie lekceważą specyficznych wymagań, wynikających ze stylu życia, wieku czy predyspozycji zdrowotnych. Micelarny fizjologiczny żel do higieny intymnej Lactima Duo everyday Lirene łączy siłę miceli (cząsteczek usuwających zanieczyszczenia) i kwasu mlekowego, dzięki którym produkt delikatnie, ale skutecznie myje i odświeża na długi czas. Specjalnie dla kobiet podatnych na podrażnienia i infekcje stworzono także Terapeutyczny płyn do higieny intymnej Lactima Duo Forte+ Lirene, w którym oprócz kwasu mlekowego i substancji nawilżających znajduje się naturalny prebiotyk, stymulujący odbudowę ochronnej mikroflory bakteryjnej. Natomiast preparat Lactima Duo Sensitive – Nawilżająco-ochronny żel do higieny intymnej Lirene przynosi ulgę kobietom odczuwającym dyskomfort z powodu suchości okolic intymnych, związanej ze zmianami hormonalnymi.
- Jeśli nie musisz, nie stosuj kosmetyków zapachowych odświeżających obszary intymne. Naturalny zapach zdrowych narządów płciowych – gdy dbamy o ich higienę – nie jest odstręczający. Staje się przykry i intensywny dopiero podczas infekcji – bakteryjnej lub grzybiczej.
- Chusteczek do higieny intymnej używaj w sytuacjach awaryjnych. Pamiętaj jednak, by tego typu produkt stosować sporadycznie, wtedy, kiedy nie masz możliwości wzięcia prysznica pod bieżącą wodą (podczas podróży, na biwaku).
- Noś bawełnianą, przewiewną bieliznę. Po intensywnej aktywności fizycznej, powinnaś zmienić ją na świeżą, by zachować suchość okolicy intymnej. Wilgoć i wysokie temperatury to idealne miejsce dla rozwoju patogenów.
- Zrezygnuj ze stringów (sprzyjają przenoszeniu bakterii z okolic odbytu na narządy płciowe) oraz obcisłej bielizny i z tkanin syntetycznych, bo nie pozwalają skórze na oddychanie, a wilgotnym i ciepłym środowisku łatwo dochodzi do zakażeń patogenami. Z tego samego powodu unikaj regularnego stosowania wkładek intymnych, jeśli nie są one niezbędne. W upały nie zakładaj także obciskających spodni z lycrą.
- Tampony i podpaski wymieniaj minimum co trzy-cztery godziny, nawet jeśli krwawienie nie jest obfite. Krew zobojętnia kwaśne środowisko pochwy, osłabiając w ten sposób jej naturalną ochronę.
- Myj ręce nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również przed, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wiele godzin spędziłaś w podróży.
- Nie siadaj bezpośrednio na desce w toaletach publicznych.